Jak myślicie z czego zbudowany jest człowiek? Zbudowany jest z wody, to bardzo powszechna substancja występująca na naszej planecie. Czy ktoś z was zna pająka, który chodzi po wodzie? Jest to nartnik.
Jak to się dzieje, że udaje mu się poruszać po powierzchni wody i nie wpaść do niej? W doświadczeniu, które przeprowadzimy znajdziemy na to pytanie odpowiedź.
Do przygotowania eksperymentu będą potrzebne następujące materiały:
1.Miska.
2.Zimna woda.
3.Pieprz.
4.Płyn do zmywania lub mydło w płynie.
Czas wykonania to około 5 minut.
Przebieg doświadczenia
Do przygotowanej miski nalewamy zimną wodę, woda powinna sięgać mniej więcej połowy naczynia. Wodę w misce posypujemy równomiernie pieprzem. Zanurzamy opuszek palca w płynie do zmywania lub w mydle płynnym i dotykamy powierzchni wody posypanej pieprzem. Możemy zaobserwować jak drobinki pieprzu rozchodzą się na boki naczynia.
Wyjaśnienie
Jak to się stało, że pieprz uciekł na boki? Mamy tu do czynienia z napięciem powierzchniowym. Nasze napięcie powierzchniowe działa na zasadzie przyciągania się cząsteczek wody. Cząsteczki te bardzo silnie się przyciągają co powoduje tworzenie tak jakby błony na wodzie. Pieprz, który został rozsypany na powierzchni wody; utrzymuje się na tej błonie. Nasz płyn do naczyń, który mieliśmy na palcu zmniejsza napięcie powierzchniowe. Czyli można powiedzieć, że nasze cząsteczki które do tej pory bardzo mocno się przyciągały teraz przyciągają się trochę mniej. Wówczas nasz pieprz zostaje przyciągany przez miejsca, gdzie przyciąganie cząsteczek się nie zmieniło. Dzięki temu doświadczeniu wyjaśniła się nasza zagadka dotycząca nartnika. To właśnie dzięki tej naszej błonie nartnik utrzymuje się na powierzchni wody.
63-842 Pudliszki
Fabryczna 54